Home > Achievements > 2015
  

2015

2015 Achievements

School Green Awards 2015 Lotus Sustained Achievement Award and Sustained 3R Award
National Primary Schools Taekwondo Championships 2015
Lua Weiyi Jolene (P5) Kyorugi Junior Category, Poom Belt: Champion
Poomsae Junior Category, Poom Belt: Champion
National Schools Category: National 4th
RHB-The Straits Times National Spelling Championship 2015
Cosette Wong Yi Xin Young Choang (P5) Zonal Round
Akira Swift 62nd Annual Track & Field Championships
Nurul Farhanah Binte Mohammad Subhan (P5-6) (Bronze) Under 11 Girls 100m Dash
Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (SMOPS) 2015
Toh Yan Chi
Teng Jia Jun Louis
Bronze
Bronze
National Mathematical Olympiad of Singapore 2015
Cosette Wong Yi Xin Young Choang
Tan Jeng Khiang Damien
Tristan Neo Jun Xian
Bronze
Bronze
Bronze
Sony Creative Science Award 2015
Overall School Award
Mdm Cheong Oi Koan
Miss Sim Li Ting
Shakthee Sivakumar (4-2)
Ravin Nagpal (P2-2)
Shakhtee Sivakumar (4-2)
Sim Le Yao and Javier She
Diamond Award
Blue Ribbon Award
First Prize- ScizKid P3-6 Category
Merit Award – WhizKid Category
Merit Award – WhizKid Category
Merit Award- ScizKid P1-2 Category
Love Chinese & Inspire Live ACC Exchange Program Writing Competition
Ng Shu Wen (5-3)
Lin Chii Hua (5-2)
Merit Award
Merit Award
National and Cluster Tamil Language Competitions 2015
Sri Harshidha (P6) Gold Award
National Tamil Proverbs Recitation Competition 2015
Keerthana B (P5) Gold Award
National Malay Poetry and Pintar Kata App Competition for Primary Schools
Nur Haziyah (P6)
Dyan Aqilah (P5)
Alyz Alya (P5)
Auni Qistina (P5)
Silver Award
Certificate of Participation
Certificate of Participation
Certificate of Participation
Lion Cubs Golf Championship 2015
Daryl Low (P4)
Ethan Lim (P3)
Handicap Division (Boys)
Gold with Honours Award
Gold Award
Daryl Low (P4) & Ethan Lim (P3) Handicap Division (Team Event) 2nd Runner Up
Daryl Low (P4)
Ethan Lim (P3)
Handicap Division Overall ranking (Boys Division)
4th Position
10th Position
Joshwa Tan Hsien Rui (P4) PC 'D' Division - Gold Award
Herman Ho (P4) &
Horace Ng Hwai Shern (P4)
PC 'D' Division
Silver Awards
Ray Ng Jun Yuan (P5)
Remy Quek Jing Quan (P6)
Jeremy Leow Chun Zhi (P6)
Davier Toh Jin Hao (P5)
PC 'C' Division
Gold Award
Gold Award
Silver Award
Silver Award
Louis Poon (P5)
Nimalan Soundararajan (P5)
Marimuthu Selvan Karthik (P5)
Jeysham Jayaseelan (P5)
Max Hui Wen-Hao (P5)
PC 'C' Division
Bronze Award
Merit Award
Merit Award
Merit Award
Merit Award
14th National Primary Schools Golf Championships 2015
Daryl Low (P4) & Ethan Lim (P3) Handicap Division Boys Team Event
1st Runner Up
Daryl Low (P4)
Ethan Lim (P3)
Individual Event (Boys Division)
6th Position
19th Position
North Zone and National Netball Championship 2015
Junior Team achieved 4th in National Netball Championship
Senior Team – 3rd Junior Team – 1st North Zone Netball Championship
East Zone DSO-DSTA Robotics Challenge 2015
Akshith Mattaparthi (P5.3) Autonomous Challenge (Gold Award)
Tan Jeng Khiang Damien (P5.3)
Tammi Ashley Cho (P5.2)
Tan Guan Pei (P5.2) Autonomous Challenge ( Bronze Award )
Moy Shi Man (P5.1)
Ravikumar Pavithiran (P4.3)
Singapore VEX Robotics Championship 2015
Akshith Mattaparthi (P5.3) Robotics Skills Challenge - GOLD
Programming Skills Challenge - SILVER
Tan Jeng Khiang Damien (P5.3)
Shounak
Tan Guan Pei (P5.2)
Matthias Primary Division (Overall) - SILVER
Programming Skills Challenge - BRONZE
Kaelan Tang
Tammi Cho
Ananya
Muhamad Ilmi Team Alliance - BRONZE
Tan Yong Ding
Ang Hao Wei
Ryan Wen
Jad Zheng Li
Hillary Megan Arianto